Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Deiches Salomon

Warianty imienia i nazwiska

bd

Działalność samorządowa

W latach 1866 - 1883 członek Rady Miasta Krakowa.

Data, miejsce urodzenia i śmierci; miejsce pochówku

1805  lub 1807

30 VII 1883

Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie, przy ul. Miodowej.

Data przybycia do Krakowa; adresy zamieszkania; wpis do księgi miejskiej

bd

bd

bd

Wykształcenie; zawód; zajęcie

bd

bd

W 1854 r. współdzierżawił akcyzę miejską, a w latach 60. realizował intratny kontrakt miejski dotyczący "czyszczenia dróg szosowych. Był właścicielem kantoru wymiany walut.

Orientacja i aktywność polityczna; aktywność społeczna

bd

Nadzorca (kurator) szkoły żydowskiej na Kazimierzu z ramienia Komitetu Starozakonnych. "Dożywotni opiekun szpitala żydowskiego" - sekcja szpitalna Zarządu Gminy; prezes Stowarzyszenia zakładu dla schorzałych starców. W 1856 r. został tzw. dozorcą świeckim zreorganizowanej rok wcześniej szkoły kazimierzowskiej z nominacji rządu krajowego. Jego zastępcą był Abraham Gumplowicz. W latach 1864-1884 członek Izby Handlowej i Przemysłowej w Krakowie.

Orientacja religijna; funkcje w gminie

Lider ugrupowania ortodoksyjnego.

bd

Rodzina; koligacje rodzinne

Rodzice: Ojciec Wolf

Rodzeństwo: bd

Żona: Judessa Kluger

Dzieci: bd

Koligacje rodzinne: Członek rodziny (w okresie konfederacji barskiej i pierwszej okupacji austraiackiej), która odegrała wybitną rolę w życiu gminy żydowskiej w Krakowie. Należał do nich dom w Krakowie, przy ul. Józefa 46.

 

Varia

W Krakowie, przy ul. Brzozowej 6 znajduje się dom modlitwy Salomona Deichesa. Wybudowany został z jego fundacji w 1910 r. obok Sali modlitewnej mieściła pomieszczenia dla szkoły talmudycznej. Budynek zaprojektował znany krakowski architekt Henryk Lamensdorf.

Źródła

Publikowane:

Kargol Tomasz, Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie w latach 1850-1939, Kraków 2003, s. 350. To była hebrajska szkoła w Krakowie. Gimnazjum Hebrajskie 1918-1939, s. 21.
Sroka Łukasz Tomasz, Żydzi w Radzie Miasta Krakowa (1866-1939). Zagadnienia prawne i ustrojowe, [w:] Budowali nowoczesny Kraków. Żydzi w samorządzie miejskim, gospodarczym i finansowym miasta (1866-1939), [Kolegium wydawnicze : Michał Niezabitowski, Marcin Baran, Anna Biedrzycka, Elżbieta Firlet, Ewa Gaczoł, Grażyna Lichończak-Nurek, Wacław Passowicz, Jacek Salwiński, Joanna Strzyżewska, Maria Zientara], Kraków 2015, s. 62-115.

Archiwalne:

Bazy danych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Stara Synagoga, Bazy danych Prof. Czesława Brzozy.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron