Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Samelsohn Szymon

Warianty imienia i nazwiska

Samelson, Samuelsohn

Działalność samorządowa

Dnia 1 VIII 1866 r. po raz pierwszy wybrano go radnym miejskim w Krakowie i mandat ten zdobywał w kolejnych wyborach aż do śmierci w 1881 r.  W Radzie zasiadał w Wydziale do spraw żydowskich. Jako radny zaangażował się w przygotowanie uroczystej oprawy ponownego pogrzebu Kazimierza Wielkiego w 1869 r.

Data, miejsce urodzenia i śmierci; miejsce pochówku

VIII 1814, Warszawa

1881, Kraków

bd

Data przybycia do Krakowa; adresy zamieszkania; wpis do księgi miejskiej

bd

bd

bd

Wykształcenie; zawód; zajęcie

W latach 1824-1830 uczęszczał do Gimnazjum Św. Anny w Krakowie. W latach 1830-1834 studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1835-1836 kontynuował studia na Uniwersytecie w Berlinie. W dniu 16 II 1837 r. na Wydziale Prawa UJ otrztymał doktorat prawa.

Adwokat

W latach 1849-1855 był aplikantem sądowym. W 1858 r. był jednym z pierwszych Żydów, który otwarł własną kancelarię adwokacką.

Orientacja i aktywność polityczna; aktywność społeczna

Zwolennik asymilacji i równouprawnienia Żydów. Gorliwy polski patriota, organizator zlotów patriotów ze Śląska, Wielkopolski i Galicji. W marcu 1848 roku został członkiem Komitetu Narodowego Krakowskiego. W kwietniu tego roku wszedł w skład deputacji krakowsko-lwowskiej udającej się do Wiednia, by przedłożyć polskie postulatypolityczne i narodowe. Wyrażał poglądy liberalne i patriotyczne. W 1861 r. został wybrany do galicyjskiego Sejmu Krajowego. Na forum Sejmu zabiegał o przywrócenie praw miejskich, przyjęcie statutu dla Krakowa i równouprawnienie języka polskiego. Walczył o równouprawnienie Żydów w łonie samorząądu krakowskiego. Dzięki niemu w Krakowie zagwarantowano Żydom w Radzie Miasta większe prawa aniżeli we Lwowie.

W latach 1861-1870 poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego. W 1864 r. był współwydawcą dziennika "Wiek". W latach 1869-1874 był współwydawcą dziennika "Kraj". W latach 1873-1874 był wiceprezesem krakowskiej Izby Adwokackiej. Zasiadał w Radzie Szkolnej Okręgowej Krakowskiej i Wydziale Kasy Oszczędności w Krakowie.

Orientacja religijna; funkcje w gminie

bd

W 1865 r. został członkiem Komitetu Starozakonnych (powołanego w miejsce władz kahalnych). Następnie został członkiem komisji opracowującej statut Gminy Wyznaniowej. W dniu 3 II 1870 r. został przełożonym nowoutworzonej Radzie Wyznaniowej Żydowskiej. Sprawował tę funkcję aż do śmierci.

Rodzina; koligacje rodzinne

Rodzice: Jego dziadek był nadwornym lekarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Syn Ludwiki Rebeki z domu Zbytkower i Maurycego - warszawskiego bankiera i przemysłowca.

Rodzeństwo: bd

Żona: Regina Loewenstein (?), ur. 1820 r. w Bydgoszczy.

Dzieci: brak potomstwa

Koligacje rodzinne: bd

 

Varia

bd

Źródła

Publikowane:

Homola Skąpska Irena, Szymon Samelson, http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/szymon-samelson; Sroka Łukasz Tomasz, Żydzi w Radzie Miasta Krakowa (1866-1939). Zagadnienia prawne i ustrojowe, [w:] Budowali nowoczesny Kraków. Żydzi w samorządzie miejskim, gospodarczym i finansowym miasta (1866-1939), [Kolegium wydawnicze : Michał Niezabitowski, Marcin Baran, Anna Biedrzycka, Elżbieta Firlet, Ewa Gaczoł, Grażyna Lichończak-Nurek, Wacław Passowicz, Jacek Salwiński, Joanna Strzyżewska, Maria Zientara], Kraków 2015, s. 62-115. Żbikowski Andrzej, Samelso(h)n (Samuelsohn Szymon, [w:] Polski słownik judaistyczny. Dzieje – kultura – religia – ludzie, t. II, opracowali Zofia Borzymińska i Rafał Żebrowski, Warszawa 2003, s. 473.

Archiwalne:

Bazy danych Prof. Czesława Brzozy.

Polecamy również
Warschauer Jonatan

Warschauer Jonatan

Oettinger Józef

Oettinger Józef

Deiches Salomon

Deiches Salomon

Widok zawartości stron Widok zawartości stron