Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dziennik Janki Goldstein

28 października 2018 o godz. 16.00 w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się spotkanie poświęcone "Dziennikowi" Janki Goldstein

Z końcem października ukaże się „Dziennik Janki Goldstein” – książka wydana nakładem Żydowskiego Muzeum Galicja dzięki wsparciu finansowemu Miasta Krakowa. 28 października 2018 o godz. 16.00 w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się spotkanie wokół tej książki.
 
Janka Goldstein (1920-1945) była córką Juliana Goldsteina, działacza Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich Szomer Umonim, redaktora naczelnego czasopisma „Rękodzieło i Przemysł” wydawanego przez to Stowarzyszenie oraz właściciela Zakładu Artystyczno-Ślusarskiego, który mieścił się w budynkach stanowiących obecnie siedzibę Żydowskiego Muzeum Galicja. Dziennik Janki, jedyny zachowany zeszyt (jeden z wielu, które zapisała), obejmuje lata 1940-1942, a zatem jest ważnym świadectwem z lat niemieckiej okupacji – zapisem codziennego życia młodej krakowianki, którą dotknęło wykluczenie, prześladowania, a w końcu zamknięcie w odizolowanym od reszty miasta getcie. Janka niewiele miejsca w swoim dzienniku poświęcała opisywaniu okupacyjnej rzeczywistości – koncentrowała się raczej na sobie, swoich relacjach z innymi, uczuciach, wspomnieniach, zwyczajnych i niezwyczajnych wydarzeniach dnia powszedniego.
Dziennik opracowały Katarzyna Zimmerer i Ewa Czekaj. Udało się dotrzeć do licznych dokumentów pozwalających częściowo zrekonstruować losy Janki Goldstein i jej rodziny, ale o wielu osobach, o których Janka pisała w swoim dzienniku, wciąż wiemy niewiele lub nic. Czasem nie znamy nawet ich nazwisk. Jednak dzięki zapiskom Janki wiemy, że ci ludzie istnieli. Publikując Dziennik Janki Goldstein przypominamy o niej i o nich wszystkich.
Spotkanie z Katarzyną Zimmerer i Ewą Czekaj poprowadzi dr Edyta Gawron.
W języku polskim, wstęp wolny.
Polecamy również
OSHKŻK na Festiwalu Kultury Żydowskiej 2023

OSHKŻK na Festiwalu Kultury Żydowskiej 2023

Ośrodek na FKŻ 2022!

Ośrodek na FKŻ 2022!

Konferencja: Kobieta żydowska: nowe badania i perspektywy badawcze

Konferencja: Kobieta żydowska: nowe badania i perspektywy badawcze

Promocja książki Czesława Brzozy pt. "Żydzi Krakowa międzywojennego. Kalendarium"

Promocja książki Czesława Brzozy pt. "Żydzi Krakowa międzywojennego. Kalendarium"