Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Baza danych: nagrobki polskojęzyczne z Miodowej

OSHKŻK UJ z przyjemnością udostępnia Państwu do użytku naukowego wykaz nagrobków z Nowego Cmentarza Żydowskiego w Krakowie przy ul. Miodowej. Autorem opracowania jest mgr Paweł Jasnowski.

Tabela uwzględnia wszystkie osoby pochowane na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Krakowie do 1939 roku, na których nagrobku wystąpiła polska lub polsko-hebrajska inskrypcja. 

 

W tabeli nie zostały uwzględnione te nagrobki, w przypadku których nie była możliwa, przynajmniej częściowa, identyfikacja osoby pochowanej (czyli np. fragmenty macew).

 

Udostępniona tabela jest wersją roboczą. Autor opracowania cały czas pracuje nad tym tematem i wykaz może w przyszłości zostać poprawiony i uzupełniony. Prosimy o bieżące sprawdzanie strony internetowej OSHKŻK UJ. Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem Autora, w którym opisuje on fenomem inskrypcji z Nowego Cmentarza zapisanych łacinką [KLIK].

 

W przypadku uwag i pytań prosimy o kontakt mailowy z Ośrodkiem (oshkzk@uj.edu.pl) lub Autorem (jasnowski.pawel@gmail.com)

 

Sposób cytowania:

P. Jasnowski, Wykaz nagrobków z inskrypcją polskojęzyczną z Nowego Cmentarza Żydowskiego w Krakowie, Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ [data dostępu] 

 

Wykaz jest do pobrania TUTAJ. Kolejne kolumny w tabeli zawierają następujące informacje:

  • imię i nazwisko zmarłej/zmarłego z części zapisanej w języku krajowym (PL/NM),
  • imię zmarłej/zmarłego z części hebrajskiej inskrypcji (o ile wystąpiła na nagrobku),
  • data śmierci,
  • płeć zmarłej/zmarłego